YUSUF ESENKAL
@YusufEsenkal
SERDAR ÖĞRETİCİ

2010 yılında Akıl Fikir İşleri’ni kuran ikili, reklam ve yapım dünyasında; THY, Sony Entertainment, Warner Bros. Pictures gibi dünya devi markalara hizmet verdiler. 2014 yılında ES Film’i kuran Esenkal ve Öğretici ilk işleri Filinta’yı, ardından Bir Ramazan Temaşası olan Zeyrek ile Çeyrek projesini TRT ekranına taşıdılar. Osmanlı’nın 34. Padişahı 33 yıl hüküm süren Abdülhamid biyografisini ele alan Payitaht Abdülhamid dizisi ve Kanal D ekranlarında yayınlanan, çekim teknikleri ve büyük prodüksiyonuyla Türkiye’nin önemli aksiyon dizilerinden İsimsizler dizisiyle yapım hayatına devam ediyorlar. Yapımını Y Film ile birlikte üstlendikleri ilk Türk-Amerikan ortak yapımı Osmanlı Subayı filmi ise 2017 yılında sinemalarda yerini aldı!

YUSUF ESENKAL

Yapımcılık hayatına, Türkiye’nin ilk Osmanlı Polisiyesi olan “Filinta” ile başlayan Esenkal 56 bölüm Filinta, 29 bölüm “Zeyrek ve Çeyrek” dönem komedi dizi ardından yine bir dönem işi olan Osmanlı İmparatorluğu’nun en tartışmalı dönemini konu alan “Payitaht” dizisinin yapımcılığını üstlenmiştir. “İsimsizler” dizisi ve Türkiye’nin ilk Hollywood filmi olan “The Ottoman Liuetenant”ın da yapımcılarından olan Esenkal evli ve iki çocuk babasıdır.

SERDAR ÖĞRETİCİ

Marmara Üniversitesi’nde lisans, Amerika Birleşik Devletleri’nde yüksek lisans, New York Film Akademisi’nde yönetmenlik eğitimini tamamlayan Serdar Öğretici, 2005 yılında Türkiye’ye dönmüştür. Çeşitli firmalarda yöneticilik yaptıktan sonra 2010 yılında Akıl Fikir İşleri isimli şirketini kurmuştur. Akıl Fikir İşleri ile yerli ve yabancı bir çok yapım ve ödüllü projeler gerçekleştirmiştir. 2014 yılında Esfilm’i kuran Öğretici, ilk televizyon disizi Filinta’da başarılı bir ivme yakalayarak Türkiye’de bugüne kadar yapılmış en büyük prodüksiyonlardan birine imzasını atmıştır. 2015 yılında uluslararası yapım projelerine başlayan Öğretici, Los Angeles merkezli Eastern Sunrise Film şirketi ile Türkiye’nin hikayelerini Hollywood prodüksiyonları olarak sahneye çıkarmaktadır. Evli ve iki çocuk babasıdır.